Organizacja ślubu i wesela - przewodnik Młodej Pary

Kiedy termin ślubu zostanie już ustalony w kościele, Młoda Para może zabrać się ostro za przygotowania - wszak każdemu zależy na tym, by jego wesele było zorganizowane najlepiej, jak tylko się da! Aby ten zamiar zrealizować, należy punkt po punkcie odhaczać wszystkie zadania - a jest ich co niemiara...

Rezerwacja sali weselnej

Zarezerwowanie dogodnego dla nas terminu ślubu z pewnością było dużym wyzwaniem. Jednak to tylko pierwszy, choć bardzo duży krok do tego, jak zorganizować ślub i wesele na szóstkę.

Kolejnym krokiem będzie wynajęcie odpowiedniej sali na wesele. Tu pojawiają się schody, ponieważ zanim ją wynajmiemy, musimy oszacować, ile osób chcielibyśmy na niej pomieścić. To z kolei wymaga wstępnego przygotowania listy gości. Musimy określić, czy wybrana sala będzie w stanie pomieścić tyle gości i wynająć odpowiedniej wielkości lokal. Dlatego też pierwszym pytaniem, jakie musimy zadawać obdzwaniając sale weselne, jest "na ile osób sala weselna" oraz "czy sala weselna jest wolna w konkretnym terminie". Tego typu informacje czasem można znaleźć na stronach różnych restauracji i domów weselnych. Gdy będziemy już mieli umówionych kilka sal do obejrzenia - możemy przystąpić do ich oglądania na żywo.

Rezerwacja orkiestry ślubnej

Gdy wiemy już kiedy i gdzie odbędzie się ślub i wesele, możemy przystąpić do ustalania detali - takich jak na przykład orkiestra ślubna. Jest mnóstwo zespołów weselnych, orkiestr i DJ-ów, którzy zgodzą się na pewno zagrać na naszym ślubie. Pozostaje tylko kwestia wolnego terminu w konkretnym dniu. W sezonie weselnym najbardziej rozchwytywane, dobre zespoły weselne mają zarezerwowany każdy weekend lata i to z wyprzedzeniem na rok lub dwa! W tej kwestii musimy się liczyć z tym, że być może trzeba będzie iść na ustępstwa - cena czy jakość sali weselnej?

Formalności

W praktyce wygląda to tak, że jeśli zależy nam, by konkretna kapela weselna grała akurat na naszym ślubie, a ma ona już zarezerwowany przez inną parę termin, możemy zapisać się na listę rezerwową, licząc, że dana para odwoła ślub lub zrezygnuje z usług tego zespołu. To dobra decyzja, ale na wszelki wypadek należy podpisać umowę przedwstępną z innym zespołem, by finalnie nie zostać bez muzyki na weselu. Tutaj, podobnie jak w przypadku sali weselnej, warto wykonać kilka telefonów do przedstawicieli interesujących nas zespołów z pytaniem o wolny termin w dniu naszego ślubu - to pytanie jest kluczowe przy wynajmowaniu zespołu. Jeśli natomiast chodzi o repertuar muzyki weselnej - musimy zdać się na własny gust i preferencje oraz przewidywane preferencje naszych gości. Większość zespołów na swoich stronach posiada demo piosenek oraz spis utworów i na tej podstawie można podjąć odpowiednią decyzję.

Jak wybrać najlepszego fotografa?

Fotograf ślubny to jedna z najważniejszych osób na imprezie weselnej. To on będzie dbał o to, by uwiecznić w pamięci Młodej Pary i wszystkich gości tę imprezę i towarzyszące jej emocje - a trzeba przyznać, że to niełatwe zadanie! Dobry fotograf na ślub to najczęściej osoba z polecenia. Jednak i te polecenia warto selekcjonować. Gdy wśród rodziny i znajomych rozpuścimy wici o ślubie, każdy będzie chciał nam polecić kogoś znajomego, by pomóc mu dorobić lub zaskarbić sobie jego wdzięczność. Fotograf amator na ślub to nie zawsze dobre rozwiązanie - nawet jeśli koszty takiej sesji ślubnej będą o wiele niższe niż w przypadku zawodowego fotografa, to nie zawsze fotograf z polecenia będzie tym, którego usługi przypadną nam do gustu.

Jeśli nie mamy wśród znajomych nikogo, kogo usługi fotografii ślubnej przypadłyby nam do gustu - tym lepiej dla nas. Z pewnością będziemy musieli zapłacić za tę usługę normalną cenę komuś zupełnie obcemu, ale też dzięki temu będziemy mieli pewność, że zostaniemy potraktowani jak normalny klient, a nie "znajomy znajomego".

Jak wyszukać fotografa ślubnego w internecie?

Wystarczy, że wpiszemy w wyszukiwarkę "fotograf ślubny Białystok" lub swój region, na przykład "fotografia ślubna podlaskie". Wówczas otrzymamy wykaz stron internetowych osób zajmujących się profesjonalnie zdjęciami ślubnymi. Zajrzyjmy na ogólnodostępne portfolio, zobaczmy, czy odpowiada nam pod względem estetycznym, ale również pod względem pomysłów, kreatywności i scenografii, sposób fotografowania danego artysty. To w zasadzie najważniejszy wyznacznik, na podstawie którego podejmiemy decyzję o zatrudnieniu tego, a nie innego fotografa. Warto pamiętać, że fotograf będzie z nami obecny podczas ceremonii ślubnej, przez dużą część wesela, a do tego - poza weselem zrobi nam sesję w plenerze. Czas, jaki z nami spędzi będzie wynosił zatem kilkanaście godzin. Stąd też warto zawczasu spotkać się z fotografem osobiście, by sprawdzić, czy będziemy się dobrze i swobodnie czuć w jego towarzystwie.

Oczywiście, nie każda Młoda Para musi być ekspertem w kwestii fotografii. Jeśli nie jesteśmy pewni, czym się kierować podczas wyboru fotografa ślubnego, zaufajmy swojej intuicji. Wybierzmy takiego, którego zdjęcia z jakiegoś powodu nas urzekają. Nawet jeśli nie będą one technicznie rewelacyjne, to najważniejsze, by nam samym się podobał. Także by współpraca z tym fotografem była przyjemna i nieskrępowana!

Kamerzysta na ślub i wesele

Fotograf i kamerzysta na ślub to bardzo ważne osoby, których nie powinno zabraknąć. Gdyby zabrakło nam czegoś konkretnego, co chcielibyśmy sobie przypomnieć z wesela - zawsze można obejrzeć film! A z kolei, gdy chcielibyśmy powiesić sobie na ścianie najpiękniejszą pamiątkę z tego dnia - mamy przecież fotografie ślubne!

Videofilmowanie ślubne to bardzo popularna usługa - tworzony jest reportaż na żywo. Wszystkie ważne wydarzenia, od momentów przygotowań ślubnych, aż po zabawę do białego rana na sali weselnej są zapisane na filmie. Kamerzystę wybieramy podobnie jak fotografa - poszukujemy jego usług w internecie. Na www oglądamy jego dotychczasowe realizacje ślubne. Wybieramy kamerzystę, który według nas najciekawiej przedstawia tę imprezę. Zwracajmy uwagę na detale - sposób kadrowania, przedstawianie w kadrze osób w ujęciach, w których raczej nie chciałyby zostać uwiecznione. Elementy artystyczne dodawane do filmu w programach do obróbki, czas skupiania się na najważniejszych wydarzeniach i pomijanie tych najmniej ciekawych i tym podobne to w efekcie piękny materiał filmowy. Chodzi o to, by zapłacić za tych kilkadziesiąt minut naprawdę ciekawego, przyjemnego w odbiorze filmu. Każdy z gości chętnie obejrzy siebie. Film z wesela, nie może być przeładowany efektami specjalnymi i ujęciami - mogą one zakłócić odbiór rzeczywistości w dniu zaślubin.

Dekoracje ślubne

Sala w kościele oraz sala weselna muszą być odpowiednio udekorowane. Podobnie zresztą samochód, którym Państwo Młodzi będą jechać do ślubu. Tu sprawa jest nieco prostsza niż w przypadku wyboru sali czy fotografa. Wystarczy jedynie wybrać firmę w najbliższej okolicy, która zajmuje się dekoracjami ślubnymi, i udać się tam na rozmowę z konsultantem. Konsultant wysłucha naszej koncepcji na ślub, a następnie pokaże nam swoje propozycje w wybranym zakresie kolorystyki czy zdobień.

W firmie robiącej dekoracje na ślub warto zamówić również swoją ślubną wiązankę oraz kwiatki do kołnierza Pana Młodego i inne drobiazgi dekoracyjne przydatne na weselu. W firmie tej płacimy za całość, czyli za samą dekorację, a także za jej instalację. Jest to więc usługa, którą zamawiamy raz i nie martwimy się o jej realizację. Możemy ewentualnie pokusić się o podgląd tego, co dotychczas zostało wykonane w naszym zleceniu i wprowadzanie poprawek.

Projekt i wydruk zaproszeń

Zaproszenia ślubne możemy wykonać na podstawie własnego projektu zleconego grafikowi w agencji reklamowej, lub kupić gotowe. Własny projekt zaproszeń jest korzystny wówczas, gdy mamy w głowie własną koncepcję wyglądu, formy oraz treści zaproszenia. Żadne z gotowych zaproszeń nie są w stanie sprostać naszym wymaganiom. Taka usługa będzie jednak nieco droższa, oraz oczywiście - będzie wymagała dłuższego czasu realizacji. Często agencje nie chcą też podejmować się projektu i wydruku własnych zaproszeń na zbyt małą skalę.

Gotowy czy własny projekt zaproszeń?

W sieci możemy znaleźć gotowe szablony zaproszeń ślubnych, których wzorów jest tysiące! Z pewnością wśród nich znajdą się absolutnie odpowiadające naszym gustom. Wówczas wystarczy tylko zamówić odpowiednią ilość. Pozostaje jeszcze kwestia uzupełniania treści zaproszeń. Zazwyczaj drukuje się indywidualnie treść. Umieszcza się w niej fragment wiersza lub cytat, treść zaproszenia, data i miejsce ślubu oraz przyjęcia weselnego. Młoda Para musi we własnym zakresie wypisać ręcznie jedynie imiona i nazwiska adresatów. Drukowanie zaproszeń jest czasochłonne w przypadku większej ilości, a co za tym idzie są one - droższe i nieopłacalne.

Strój i wygląd Państwa Młodych

Gdy już uda nam się skompletować listę gości, zarezerwować odpowiednio dużą salę na wesele, odpowiednie dekoracje, umówić fotografa, kamerzystę i zespół, wówczas możemy skupić się tylko na sobie, czyli - organizowaniu własnego stroju do ślubu!

Suknia i garnitur

Jest to jedna z najbardziej stresujących rzeczy, o którą trzeba zadbać, ale i najważniejsza. Niech wybór sukni i garnituru nie będzie przypadkowy ani dyktowany pośpiechem. Znajdźmy na to czas i możliwości, na przymiarki umówmy się wtedy, gdy będziemy na to kompletnie gotowi oraz w nastroju. Umówmy na kilka tygodni lub miesięcy przed ślubem ulubioną fryzjerkę i makijażystkę. Przedtem koniecznie zamówmy fryzurę i makijaż próbny. W kwestii tego, co mamy mieć na sobie i jak mamy wyglądać nie ma już absolutnie żadnych reguł. Żadne porady na nic się nie zdadzą. Państwo młodzi w swoim wyjątkowym dniu mają czuć się wygodnie, elegancko, a przede wszystkim - mają się sobie nawzajem podobać. Ważne jest, by podczas przygotowań towarzyszyła im odpowiednia atmosfera - spokoju i lekkiego podekscytowania!

Poznaj nas bliżej

Inspiruje nas miłość, dlatego na zawsze zatrzymujemy ją
W subtelnych ślubnych fotografiach, przechowując w każdym zdjęciu emocje, szczęście, wzruszenia i radość.

PortfolioPortfolio KontaktKontakt

Fotograf Białystok

Fotograf Warszawa

Fotograf Olsztyn

Fotograf Łomża

 Fotograf  Ełk

Fotograf Ostrołęka

Fotograf Suwałki

Fotograf ślubny Białystok

Fotografia ślubna - Podlasie i Mazury